Çakra Nedir?

 

Çakra Nedir?

Çakra kelimesi, Sanskritçe’de “tekerlek” veya “daire” anlamına gelir ve vücuttaki farklı enerji merkezlerini temsil etmektedir. Başınızın üstünden başlar ve omurganızın hemen altında biter. Duygusal ve fiziksel refahımızı etkileyen sinir demetlerine, ana organlara ve bedenimizin enerji alanlarına karşılık geldiklerinden, “açık” ve hizalı kalması gereken enerji diskleri oldukları düşünülmektedir. Çakralarınız senkronize olmadığında veya engellendiğinde, fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal sağlığınızı olumsuz yönde etkilenebilir.

Çakralar Neden Ters Döner ya da Kapanır?

Çakralar, enerji blokajından dolayı kapanır veya ters döner. Bunun bir kaç nedeni olabilir.
Beyinsel çatışmalardan, stresten, kötü düşüncelerden, psikolojik baskılardan, affetmeyi bilmemekten dolayı çakralar rahatlıkla kapanabilir. Çakraların kapanmasında günlük stresler, ses ve hava kirliliği, kötü beslenme gibi durumlar da etkili olabilir. Sizde iç huzur yoksa, hoşgörü yoksa, kendiniz ile barışık değilseniz, kendinizi sevmiyorsanız muhakkak enerji akışında sorun oluşur.
Ayrıca dış çevresel saldırılardan dolayı da çakralar hasar görebilir – görünmeyen varlıklar, kötü niyetli insanlardan gelen negatifler, beddualar, evrenin anayasasını bozarak çektiğiniz negatifler, nazar, haset, göz, büyü vs.

Vücudumuzda Kaç Ana Çakra Var?

Vücudumuzda yedi ana çakra bulunur. Başın üstünden başlayıp, omurların sonuna kadar devam eden çakralar yukarıdan aşağıya şu şekildedir:

1.Taç çakra (Tepe çakrası)
2. Üçüncü göz çakrası (Alın çakrası)
3. Boğaz çakrası
4. Kalp çakrası
5. Solar Plexus çakrası (Solar Çakra)
6. Sakral çakra
7. Kök çakra

Çakralar ve Anlamları

1. Taç Çakra (Sahasrara) Nedir? Ne işe yarar?

Taç çakra, anlayış ve maneviyatı yönetir. En yukarıda olan çakradır, bu yüzden ruhla bağlantınızı belirler. “Bin Yapraklı Lotus” çakrası olarak da bilinir. Bu çakra sevdiğiniz hayatı yaratmanızda size yardımcı olur. Huzur ve mutluluğa ulaşmanızdan sorumludur.

Nerede bulunur? Başın tepesinde bulunur. Deri, serebral korteks ve üst kafatası ile ilişkilidir ve epifiz beziyle glandüler bir bağlantısı vardır.

Hangi renkle ilişkilendirilir? Menekşe, Altın veya Beyaz
Neyi temsil eder? Düşünce, kozmik enerji

Olumlamalar: İlahi olanla bağlantı halindeyim. Sezgilerime, içgörüme güveniyorum. Doğa ile birim ve ilahi bilgeliğe tamamen açığım.

Taç Çakra Dengelenmesi Neden Önemlidir?

Taç çakra yanlış hizalandığında, bozulduğunda veya dengesizleştiğinde, dünyanın güzelliğini görememenize veya hayatınızın özel anlarındı kaçırmanıza neden olacaktır. Ruhsal olarak sürüklenmiş hissedecek ve depresyon belirtileri yaşayacaksınız. Ayrıca yaşama dair heyecanınızın ve motivasyonunuzun azaldığını da fark edeceksiniz. Tıkalı bir taç çakra ayrıca beden, zihin ve ruhta sürekli tükenmeye, aidiyet hissinde kayba ve kendini gerçekleştirememe hissine neden olabilir. Sağlıklı bir taç çakra ile günlük yaşamdaki mucizeleri görebilir, daha huzurlu bir hayat sürebilirsiniz.

2. Üçüncü Göz Çakrası (Alın Çakrası, Ajna) Nedir? Ne İşe Yarar?

Üçüncü göz çakrası muhakeme ve sezgiyi yönetir. Düzgün çalıştığında güçlü bir enerji kaynağıdır çünkü daha büyük resme bakma becerinizi geliştirir. Aynı zamanda sezginizi geliştirir ve evren ile uyumunuzu fark etmenizi sağlar.

Nerede bulunur? Kaşın ortasında bulunur. Kafatasının tabanı ve gözlerle ilişkilidir, hipofiz bezleriyle bağlantısı vardır.
Hangi renkle ilişkilendirilir? İndigo mavisi
Neyi temsil eder? Duyusal algı, ışık ve telepatik enerji

Olumlamalar: Evrenin bilgeliği ile bağlantı halindeyim. Sezgilerime güveniyorum. Başkalarının bilgeliğini dinliyor ve içimdeki bilgeliğe güveniyorum. İlhama açığım.

Üçüncü Göz Çakrasının Dengelenmesi Neden Önemlidir?

Üçüncü göz çakrası yanlış hizalandığında, bozulduğunda veya dengesizleştiğinde yaşamak için mücadele etme isteğini kaybedersiniz. Yaptığınız şeylerin anlamsız olduğunu düşünüp, çabalarınızı önemsiz hissedebilirsiniz. Bir tür psikolojik felç olarak tanımlanan nu durumda, yeni şeyler öğrenmekten kaçar, kendinizi beceriksiz hissedebilirsiniz. Dengeli bir üçüncü göz çakrası ile hayatta gerçekten önemli olan şeylere odaklanabilirsiniz. Gelişen sezgileriniz ile arzu ve isteklerinizi daha net belirleyip, hedeflerinize ulaşmak için gerekenleri kolayca planlayıp hayata geçirebilirsiniz.

3. Boğaz Çakrası (Vishuddha) Nedir? Ne İşe Yarar?

Boğaz çakrası iletişimi yönetir. Kendinizi ifade etmenizi sağlar ve kendinizi dünyaya nasıl aktaracağınızı etkiler. Açıklığınız, dürüstlüğünüz, ihtiyaçlarınız ve arzularınıza sahip çıkmanıza yardımcı olur.

Nerede bulur? Boğazın ortasında, boyun tabanında merkezi olarak bulunur. Boyun, ağız, dişler, burun, kulaklar ve boğaz gibi diğer vücut parçalarıyla ilişkilidir. Tiroid ve paratiroid ile glandüler bir bağlantısı vardır.
Hangi renkle ilişkilendirilir? Mavi
Neyi temsil eder? İfade, iletişim 

Olumlamaları: Kendimi güvenle ifade ediyorum. Sesim gür ve güçlü. Gerçeği söylüyorum. Duygularımla bağlantıdayım, paylaşmaya hazırım.

Boğaz Çakrasının Dengelenmesi Neden Önemlidir?

Tıkanmış bir boğaz çakrası, söylemek istediklerinizi ifade etme sürecinde zorluk yaratacaktır. Saklamak bile istemediğiniz bir sırrın içinde kalmış gibi hissedeceksiniz. İnsanların söylediklerinizi umursamadıklarını, düşüncelerinizi bilmek istemediklerini düşünebilirsiniz. Boğaz çakrası çok uyarıldığında ise aşırı konuşkan, kendini beğenmiş ve kibirli birisi olma eğilimiz de olabilir. Etkili bir iletişimci olmak için boğaz çakranızın dengede olması gerekir. Gerçeği düşünmeden veya incitmeden aktarabilirsiniz. Boğaz çakranız dengede olduğu sürece sahip olduklarınızdan memnun olmaya ve kendinizi huzurlu hissetmeye başlayacaksınız.

4. Kalp Çakrası (Anahata) Nedir? Ne İşe Yarar?

Kalp çakrası, sevgiyi, şefkati ve bağışlamayı yönetir. Her tür ve biçimdeki sevme, affetme ve nazik olma yeteneğinizle yakından bağlantılıdır. Genellikle bedeninizi, zihninizi ve ruhunuzu birbirine bağlayan bir köprü olarak tanımlanır.

Nerede bulunur? Doğrudan kalbin üzerinde, göğsün merkezinde bulunur. Akciğerler ve dolaşım sistemi ile ilişkilidir ve timüs ile glandüler bir bağlantısı vardır.
Hangi renkle ilişkilendirilir? Yeşil
Neyi temsil eder? Hava
Hangi koku? Sardunya

Olumlamalar: Kendi gücüme sahibim, kendimi onurlandırıyorum. Güçlü ve cesurum. Başarılarımla gurur duyuyorum. Kendim için en iyisini seçiyorum.

Kalp Çakrasının Dengelenmesi Neden Önemlidir?

Kalp çakrası engellendiğinde veya dengesiz olduğunda, diğer insanlarla ilişki kurmakta zorlanabilirsiniz. Kendinizi hoşnutsuz ve huzursuz hissedecek, reddedilmekten korkacak ve kendinize acıkmak için çok fazla zaman harcayacaksınız. Kalp çakrası dengelenmezse aşırı derece dramatik veya sahiplenici olup, duygusal açlık yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte, Kalp çakrası olması gerektiği gibi işlediğinde, başkalarına karşı daha şefkatli ve sempatik olacaksınız. Ayrıca hayatınızda çok çaba harcamadan huzur ve memnuniyet bulacaksınız. Duygularınızı tam olarak hissedebilecek ve onları bilişsel düzeyde daha iyi anlayacak ve kucaklayacaksınız.

5. Solar Plexus Çakrası (Solar - Mide Çakra, Manipura) Nedir? Ne İşe Yarar?

Solar pleksus çakrası kişisel gücünüzü yönetir. Öz saygı, kararlılık ve özerklik ile ilişkilidir. Bu çakra ile her şey yolunda gittiğinde, önünüzde hayata dair net bir yol çizer ve keyfini çıkarırsınız. Ayrıca başarıya ulaşmak için ne yapılması gerektiğini bilerek, daha bağımsız, özgür ve aklınıza koyduğunuzu başaracak enerjiye sahio olabilirsiniz.

Nerede bulunur? Solar pleksus çakrası mide bölgesinde bulunur. Karnın üst kısmında, göbek deliği ile göğüs kemiğinin tabanı arasındadır. Kaslar ve sindirim sistemi ile ilişkilidir ve böbrek üstü bezleri ve pankreas ile glandüler bir bağlantısı vardır.
Hangi renkle ilişkilendirilir: Sarı
Neyi temsil eder? Ateş
Hangi koku? Nane

Olumlamalar: Kendi gücüme sahibim, kendimi onurlandırıyorum. Güçlü ve cesurum. Başarılarımla gurur duyuyorum. Kendim için en iyisini seçiyorum.

Solar Plexus Çakrasının Dengelenmesi Neden Önemlidir?

Solar Plexus çakrası engellendiğinde veya dengesiz olduğunda, güveniniz etkilenecektir. Benlik saygısı ile ilgili sorunlar yaşayacak, yeterince iyi olmadığınıza dair düşüncelere dalacaksınız. Başkalarının sizin hakkınızda ne düşündüğü veya ne söylediği konusunda daha fazla endişeleneceksiniz. Ayrıca yalnız kalmaktan daha fazla korkarak daha fazla şey için endişelenebilirsiniz. Dengeleme çalışmalarını abartarak çok fazla yaparsanız, daha yargılayıcı ve kontrolcü olabilirsiniz. Solar pleksus çakranız üzerinde çalıştığınızda ve denge sağlandığında, daha spontane olacaksınız, ancak pozitif ve sorumlu bir şekilde. Kendinize ve başkalarına da daha fazla saygı duyacaksınız.

6. Sakral Çakra (Svadhishthana) Nedir? Ne İşe Yarar?

Sakral çakra, yaratıcı enerjilerinizden sorumludur. Sadece sanatsal uğraşlarınızla ve hayal gücünüzle değil, aynı zamanda cinselliğinizle ve yaşamınızda gerekli değişiklikleri yapma yeteneğinizle de ilişkilidir. Arzularınızı ve duygularınızı yönetir.

Nerede bulunur? Karnın ortasında, göbek deliğinin sadece birkaç cm altında bulunur. Rahim, dolaşım sistemi, mesane ve üreme organları ile ilişkisi bulunur. Ayrıca yumurtalıklarla glandüler bir bağlantısı vardır.
Hangi renkle ilişkilendirilir? Turuncu
Neyi temsil eder? Su
Hangi koku? Gül

Olumlamalar: Bedenimin içinde rahatım, kendime saygılıyım. Hazzı hak ediyorum, bedenimi seviyorum. Yaratıcı gücümle bağlantı halindeyim.

Sakral Çakra Dengelenmesi Neden Önemlidir?

Sakral çakra engellendiğinde veya dengesiz olduğunda sıkılmış, huzursuz, motivasyonsuz veya ilhamsız hissedersiniz. Değişime karşı korkar veya dirençli olursunuz. Cinsel hayatınızda isteksizlikler, gerçekten kaçma, aşırı hassas olma ve tatminsizlik oluşabilir. Yeteneklerinizden şüphe duyacağınız anlar yaşayabilirsiniz. Dengeli bir sakral çakra, dünyaya ve sizi mutlu eden her şeye daha fazla uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca daha etkileyici, yaratıcı ve güvenilir olacaksınız.

7. Kök Çakra (Muladhara) Nedir? Ne İşe Yarar?

Kök çakra, yaşam yolculuğunuzda size bir güvenlik ve emniyet hissi verecektir. Fiziksel güvenliğinizi ve fiziksel ihtiyaçlarınızı yönetir. Dengeli olduğunda, kendinizi sağlıklı ve topraklanmış hissedersiniz. Dünyevi yolculuğunuzu yaparken güvenlik ve emniyet duygunuzdan sorumludur.

Nerede bulunur? Omurganın dibinde, pelvik taban ve ilk üç omurda yer alır. Adrenal bezlerle, kemiklerle ve iskelet yapısıyla ilişkilidir. Omurga, bacaklar, kalçalar, mesane ve böbrekler de bu çakra ile ilgilidir.
Hangi renkle ilişkilendirilir? Kırmızı
Neyi temsil eder? Dünya
Hangi koku? Gül

Olumlamalar: Güçlüyüm, kökleniyorum, güvendeyim, bedenimle bağlantım tam.

Kök Çakra Dengelenmesi Neden Önemlidir?

Kök çakra dengesizleştiğinde veya engellendiğinde, duygusal olarak muhtaç hale gelebilirsiniz. Düşük benlik saygısı ve kendine zarar verici davranış eğilimi ile korkutucu veya talepkar da olabilirsiniz. Engellenen bir kök çakrası ayrıca kendinizi tehdit altında, endişeli veya panik hissetmenize neden olur. Bu endişe aynı zamanda düşüncelerinize de nüfuz edecek ve hayatınızdaki her şey hakkında birdenbire güvensiz hissetmenize neden olacaktır. Dengeli bir kök çakra ile, endişelerinizi ortadan kaldırarak daha huzurlu ve ferah bir yaşama kavuşabilirsiniz. Aynı zamanda iş ve kişisel yaşamınızdaki konsantrasyonunuz da artacak.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Sakız Adası - Yunanistan