Ana içeriğe atla

Neden Kahvenin yanına su verilir??

Kahvenin yanında neden su verilir hep merak ederdim. En sonunda internetten yaptığım araştırma sonucu 2 neden buldum.
1. Türk usulu kahve Dünya'ya Osmanlı İmparatorluğu tarafından yayılmıştır. Tarih derslerimizden öğrendiğimiz gibi Osmanlı zamanında bazı padişahlar birbirlerini zehirleyerek öldürürlermiş. Devlet erkanının toplantılarında diğer imparatorluk yada diğer hükümdarlarının misafir edildiği ve bu ziyaretler sırasında birbirlerine türk kahvesi servis edilirmiş. Eee fırsat bu fırsat zehirlemek istediği kişilerin kahvesine de zehiri koyarlarmış. Kahvenin içine koyulabilecek zehirin çözülemsi için kahvenin yanında su getirirlermiş. Neden derseniz....
Türk kahvesinin içine katılan zehir farklı ve özellikli bir zehirmiş ve sadece kahvenin içinde tutunabiliyor, diğer içecek veya yiyeceklerde kendini belli edermiş. Kahvede sıcak içildiğinden dolayı en etkili zehir oluyormuş. Kahvenin yanında verilen bir bardak su ise zehirin çözülmesini sağlıyor. Peki nasıl çözüyor dersek.. Bir iki damla kahvenin içine damlatıldığında, kahve mavi bir renk alıyorsa işte zehirli bir kahve demekmiş..

2. Başka bir araştırmada içilen bir fincan kahve ile alınan kafeinin vücuttan atılması yaklaşık 1 bardak su ile oluyor. Yani kahve ile getirilen su, o atılan suyun yerine konması içinmiş.

İki araştırma ile kahvenin yanında kesinlikle su ikram edilmeli sonucuna vardım. Afiyet Olsun :)

Yorumlar

 1. Bende şöyle bir kanıya vardım, Türk kahvesi yanında su verilme nedenini; bilindiği üzere Türk kahvesinin fincan içinde dibinde bir tortu oluşmakta. Bu tortu fincandan son kahve yudumunu aldığımızda ağıza gelen kahve tortusunun giderilmesi yönünde oluğudur. Saygılarımla

  YanıtlaSil
 2. Kahvenin yanında neden su getirilir? Osmanlı zamanında eve misafir geldiğinde kahveyle birlikte su getirilirmiş. Misafir toksa kahveyi alırmış. Açsa suyu. Tabii o zaman hemen sofra kurulurmuş. Böylece çok ince bir nezaketle anlaşılırmış.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. açsa kendi söyler merak etme saçma bir kanı :)

   Sil
  2. herkes senin gibi olamayabilir söyleyemeyen insanlar var :) ayrıca bildiğini paylaşmış mantıksız değil kahve tok iken iyi gider aç iken kahve içildiğini bilmem :)

   Sil
  3. Bende böyle biliyordum gerçekten çok ince bir nezaket örneği

   Sil
  4. Bende böyle biliyordum gerçekten çok ince bir nezaket örneği

   Sil
 3. Zehir testi ne derece gerçek bilmiyorum ama. Osmanlı zamanında eve misafir geldiğinde kahveyle birlikte su getirilirmiş. misafir toksa kahveyi alırmış, açsa suyu. tabii o zaman hemen sofra kurulurmuş. böylece çok ince bir nezaketle misafirin açlıgı anlaşılırmış.

  YanıtlaSil
 4. kahvenin acısını alsın diye

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…