Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıktı?

Sevgililer günü yaklaşıyor herkesi bir dert aldı.. sevgilisi olan ne hediye alacam sevgilime ne yapacam derken sevgilisi olmayanda içten içe kıskançlığa ama dıştanda aman iyiki benim sevgilim yok demeye başladı:)
Hangisi iyi derseniz işte o meçhul:) Ama sanırım sevgililer gününü birgün kutlamak biraz saçma.. klasik bir cümle ile hemen " sevgiliye hergun sevgililer gunu" diyeyim olay kapansın:) Sevgililer illa özel günleri beklemeyin arada sevgilinizi mutlu edinnn:)
Herkesin dertlendiği bu gün nasıl çıkmış bide onu yazayım... Buarada birkaç rivayet var ben size en mantıklılarını yazacağım..
Valentine 3. yy da Romada hizmet etmiş olan bir rahipmiş. Imparator Iı. Claudius “bekar bir adamın evli bir adamdan daha iyi bir asker olduğuna karar vermiş ve genç erkeklerin evlenmelerini ve evlendirilmelerini yasaklamış. Valentine bu kararı haksız bularak genç aşıkları gizlice evlendirmeye devam etmiş. Valentine’nin bu işi ortaya çıkınca imparator derhal idamı için emir vermiş.
Bir başka hikayeye göre Valentine, Roma hapsenelerinde kötü muamele gören mahkumların kaçmalarına yardım ettiği için öldürülmüştür. Bir efsaneye göre de valentine hapiste yatarken kendisini ziyarete gelen gardiyanın kzına aşık olur. Son anlarında ona yazdığı mektubunu şu şekilde imzalar “From your Valentine”“Senin Valentininden”
Bazıları sevgililer gününün 14 şubatta kutlanmasının nedenini st. Valentine’nin MS 270 yıllarında Şubat ortasında öldüğünü inanırlarmış. Kimileri ise 'Antik Romada düzenlenen Lupercalia festivalini hristiyanlaştırma gayretiyle bugün kutlanmıştır' demektedir. Antik Romada baharın başlangıcıydı şubat. Yunma yıkanma arınma ayıydı. Evler süpürülür temizlenirdi. 15 şubat Lupercalia festivali bereket zenginlik doğurganlık ayıydı. Bu festival roma imparatorluğu kurucuları romulus ve remus kadar tarım tanrısı Faunus’a ithaf edilirdi.
Festivalin başlatmak için Luperci üyeleri ve Roma papazları, Roma imparatorluğu’nun kurucuları Romulos ve Remus küçükken bir dişi kurt tarafından emzirildiğine inanılan kutsal bir mağarada toplanır bir keçi birde köğek kurban ederlermiş. Keçi bereket için, köpekse arınmak içinmiş. Önce onların derilerini yüzerler, akan kanlara da postlarını batırarak kadınlara hafifçe vururlarmış. Bundan gocunmazlar zira onlar bu geleneğin gelecek bir sene içersinde daha bereketli geçeceğini sağladığını bilirlermiş.
Daha sonraki yıllar şehirdeki bütün genç kızlar isimlerini bir vazoya koymuşlar. O şehrin bekar erkekleri ise bu vazodan bir isim seçerek o yılı seçilmiş çift olarak birlikte geçirmişler. Bu eşleşmeler genellikle evlilikle sonuçlanmış. Papa Gelasius 14 Şubatı “Valentines Day” yani sevgililer günü olarak ilan etmiş MS 498 lerde. Bu ‘romantik’ eşleştirme kanunsuz bulunmuş ve yasaklanmış. Daha sonraki çağlarda Fransa ve İngiltere’de romantizm ayı olan Şubat ayının 14. günü seçilmiş.
17. yy sonu ve 18. başlarında romantik kart yazmalar meşhur olmuş. Ardından 1800 lü yıllarda artık matbaanın da faaliyete geçmesiyle hazır sözler yazılır olmuş.

Valentine tebrik kartları Orta Çağa dayanmaktadır. En eski sevgililer günü kartı şuan British Museum’da sergilenmektedir. Amerika’da ise sevgililerin babası olarak anılan Esther A. Howland tarafından 1840 ta çıkarılmıştır.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Tibet'in Gençlik Sırrı 5 Hareketi