Ana içeriğe atla

Kırmızı, Beyaz ve Pembe Şarap Yapımının Farkları


Kırmızı, Beyaz ve Pembe şarapların yapımınında ne gibi fark vardır diye sorduğumuzda bilmeyen çoğu kişiden; kırmızı şarap kırmızı üzümden, beyaz şarap sarı üzümden, pembe şarapta pembe üzümden yapılır yanıtını alıyoruz.
Aslında tüm üzümleri sıktığımızda suyu sarı çıkar. O yüzden kabuğunu sıkılan üzümlerin içinde ne kadar bekletirsek rengini kırmızılaştırır ve tadını yoğunlaştırır. Pembe şarap için kırmızı şaraba göre daha az bekletilmektedir. Şarap üretimi en çok emek ve çalışma isteyen içkilerden biri olduğu için belli üretim aşamalarını izler.
Üzümlerin tesislere gelişleriyle birlikte başlayan üretim sürecinin, şarapların şişelenip şarap severlerin beğenisine sunulmasına değin uzanan evreleri adım adım şöyledir:
1. Hasat (Üzümlerin toplanma zamanı)
2. Boşaltma (Üzümlerin dikkatli ve hırpalanmadan boşaltılması)
3. Salkım ayrımı (Üzümler zedelenmeden salkımlarından ayrılmaları için salkım ayracına aktarılır çünkü üzümün kabuğu ve çekirdeği kullanılırken salkımları kullanılmaz)
4. Beyaz ve Kırmızı şarap yapımı için ayrım (Yukarıdada belirttiğim gibi kırmızı ve beyaz şarap için üzümler ayrılır. )
5. Fermantasyon süreci (Üzümlerin preslerle sıkıldıktan sonra elde edilen şıra, bir süre bekletilerek içinde çeşitli katı maddelerin dibe çökmesi sağlanır ve gerekli maya kültürü eklenir.)
6. Durultma ve stabilizasyon (Fermantasyon sürecinden sonra dibe çöken maya ve çeşitli katı maddelerden ayrılması için birkaç yere aktarılır)
7. Eskitme (Meşe fıçılarda şarabın tadının, kokusunun, dokusunun ve renginin gelişmesi için bekletirilir.)
8. Şişeleme (Berrak hale getirildikten sonra şişelere dolum başlar. Dolum esnasında şarabın havayla temas ederek okside olmasını önlemek için, azot veya karbondioksit gibi koruyucu gazlar kullanılır ve dolum işleminden sonra şişede kalan hava vakumlanır.Şişelendikten sonra yeraltu kavlarından eskilitmeye alınan şaraplar, eskime süresini tamamladıktan sonra sunuma hazırlanır)

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…