Ana içeriğe atla

Dünyadaki Tuhaf Festivaller

Biraz araştırdıktan sonra gördüm ki Dünya'da ne kadar tuhaf, değişik festivaller varmış. Festivallerin bir amaç ve inanç doğrultusunda kutlanan eğlenceymiş. Bazıları da cidden bize saçma gelse de o ülke de bunu söylememenizi tembih ederim:) 
                                                          
1. Gloucester Festivali
İngiltere'de "Gloucester" peynirini yakalamak için yüzlerce kişi birbiri ile yarışarak yamaçtan aşağıya yuvarlanıyor. Yakalayan kişi peynirden kocaman parça alma hakkını kazanıyor.

                                                    
2. Eşini Sırtında Taşıma
Finlandiye Sonkajarvi'de Temmuz ayında düzenlenen yarışmada eşini sırtında taşımayı başaran koca, eşinin ağırlığı kadar bira kazanıyor.
                                                    
3. Maymunlara Açık Büfe
Tayland'ın başkenti Bangkok'un kuzeyinde bulunan Lopburi bölgesi her yıl Kasım ayında maymunlara açık büfe festivali düzenleniyor. Maymunların şans getirdiğine inanan bir iş adamı tarafından düzenlenen festival, Bölge'nin antik tapınağı Pra Prang Sam Yot'un etrafına 2 ton yiyecek bırakan halk tarafından maymunlara ziyafet çektiriliyor.
                                                     
4. Bebeklerin Üzerinden Atlama
İspanya'nın Castrillo de Murcia kasaba400 yy önce düzenlenen ve dünyanın en tehlikeli festivalleri arasında olan El Colacho'da ilk günaylarından arındırmak amacıyla yeni doğmuş bebeklerin üzerinden atlanıyor.Böylece bebeklerin şeytani etkilerden uzaklaştırdıklarına inanıyorlar.
                                                     
5.Çıplak Festival (Okayama Japonya)
Binlerce çıplak ve sarhoş adam Japonya’nın en tuhaf üç festivalinden biri olan Hadaka Masturi için bir çamur çukuruna dalıyor. Geçmişi 500 yıl öncesine dayanan kutlamalarda 9 bin kadar çıplak adam bir gece önce Şinto rahibinin çukura attığı uğurlu çubukları bulmaya çalışıyor. Kazanan kişi çubukları içi pirinç dolu bir ahşap kutuya saplıyor ve mutluluğunu bir yıl boyunca garantiliyor.
                                                     
6. Ivana Kupala Gecesi – Beyaz Rusya
Bir Pagan geleneği olan bu gecede kızlar çiçeklerden yapılan taçları takarlar. Gençler ateş çemberinden atlayıp çıplak suya girerler. Bu aktivitelerin doğurganlığı arttırdığına ve ruhsal arınmayı sağladığına inanılıyormuş.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…