13.ncü Cuma Neden Uğursuz Diye Bilinir?


1- Hıristiyanlara göre 13. Cuma'nın uğursuzluğu, İsa'nın Son Akşam Yemeği'nden kaynaklanan bir inanış. Çünkü o gece masada 13 kişi vardı ve havarilerden biri İsa'ya ihanet etmişti.2- Bir başka inanışa göre; 12 sayısının tamamlanmış olmanın sembolü olduğu düşünülüyor. Bir yılda 12 ay olması, 12 burç olması, Olimpus’un 12 tanrısı bunun kanıtları arasında gösterilirken, 13’ün bu bütünlüğü bozduğuna inanılıyor.3- Bir inanca göre de eğer adınızda 13 harf varsa şeytanın şansı size bulaşmış demektir. İşte bazı seri katiller; Karındeşen Jack, Charles Manson, Jeffrey Dahmer, Theodore Bundy ve Albert De Salvo.

4-  Adem ile Havva'nın yasak elmayı Cuma günü yemesi bile Cuma'nın uğursuz olması için yetmiş pek çok kişi için.5- Bu konudaki bir başka rivayetse İsa’nın Paskalya’dan önceki cuma günü çarmıha gerilmesi.

6- İskandinav mitolojisine göreyse Cuma, adını aşk ve doğurganlık tanrıçası Frigga’dan almış. İskandinav ve Germanik kabileleri Hıristiyanlığa geçtiğinde Frigga bir dağın tepesine gönderilmiş ve cadı olarak anılmış. Her Cuma kindar tanrıça, 11 başka cadı ve şeytanla - ki bu da toplamda 13 kişi ediyor- toplanarak bir sonraki haftanın kaderini belirliyormuş. İskandinavya’da Cuma günü cadıların gece yarısı buluştuğu gün olarak biliniyor.

7- 13. Cuma'nın uğursuzluğuna olan inanış öylesine yaygın ki 13. Cuma fobisi (paraskevidekatriaphobia) denen bir korku çeşidi bile var.

Parskevi: Cuma

Dekatria: 13

Phobia: Fobi

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Uğur Böceği Neden Uğurlu Diye Bilinir?