Ana içeriğe atla

Günlük Hayatta Kullanım Amacını Bilmediğimiz Detaylar

1. Bağcık Kilidi
Ayakkabınızda bulunan bu delik, Ayak bileğinizi daha sıkı sararak yere daha sağlam basmanızı sağlıyor. Bu deliğe ise bağcık kilidi deniyor. Ayak parmaklarınız öne doğru kayıp tırnaklarınızın acımasını engelliyor.
2. Sabit Telefonlarda ki Harfler
1960'lar da telefon numaralarında alan kodu benzeri iki harften oluşan bir kod bulunuyordu. Bu harf kodlarının girilebilmesi için tuşlara harf konuluyordu.
3. Nem Emiciler
Ayakkabı ve ilaç kutularında bulunan bu paket veya kutular aslında ne emici.  Bunlar ilaç ve ayakkabı kutusunda nem oluşmasını engeller.
4. Yürüyen Merdivendeki Fırçalar
Yürüyen merdivenlerde bulunan fırçalar merdiven ile yan panel arasına herhangi bir nesnenin düşüp sıkışmasını ve mekanizmayı bozmasını engellemeye yarar.
5. Gazetelerde Bulunan Bu Renkler
Baskı sırasında makine tarafından o baskıda kullanılan renkleri göstermek için kullanılır.
6. Küçük Cepler
Genellikle kot pantolonlarda bulunan bu cep eski zamanlarda cep saati koymak için tasarlanmış.
7. Minik Zımbalar
Kottaki ceplerin hemen yanına basılan minik metal parçalar, yalnızca görüntü güzel olsun diye değil, pantolonların kopabilecek dikişlerini sağlamlaştırmak için takılmıştır.
8. Kaşıkta Bulunan Delik
Bu delik bir porsiyon makarna için gerekli olan miktarı ölçmeye yardımcı olur.
9. Soyacağın Sivri Ucu
Meyve sebzelerin çürük kısımlarını çıkartmak, portakal soyarkende kabuğunu çizmek için bu parçadan yararlanabilirsiniz.

10. Tencere ve Tava Sapındaki Delik
Tencere ve tavaların saplarında bulunan deliğin bir değil iki fonksiyonu var. Birincisi tencerenizi bu delikten asabilirsiniz. İkincisi ise yemeği karıştırmak için kullandığınız kaşığın ucu tencereye gelecek şekilde yerleştirilebilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…