Ana içeriğe atla

İlginç Yöntemlerle Tedavi


1. Votka: Ayak kokusu
Ayak kokusuna karşı ayaklarınızı votkalı bezle silin. Votka okuyu giderir, alkol içerdiği için bakteri oluşumunu önler.

2. Kalem: Baş ağrısı

Stres baş ağrısı yapabilir, öfkelenmek ve endişelenmek de. Dişlerinizi ve çenenizi sıkmak yerine dişlerin arasına bir kalem koyup ısırın. Baş ağrınızın geçtiğini göreceksiniz.

3. Yoğurt: Ağız kokusu
Yoğurt içindeki canlı bakterilerin nefesin kötü kokmasını önlediği belirtiliyor.

4. Naneli ağız gargarası: Su toplaması
Klasik ağız gargaraları vücutta, parmağınızda ya da kolunuzda dışardan bir etki nedeniyle oluşan su toplamalarına iyi geliyor. Gargarayı bir pamuğun yardımıyla su toplamış yere günde üç defa sürün. Problemli olan bölgenin kuruduğunu ve artık acı vermediğini göreceksiniz.

5. Melisa çayı: Uçuk
Bir su bardağı kaynamış suyun içine 2 ya da 4 kaşık melisa atarak ile çayınızı hazırlayın. Uçuğun üzerine her gün bir kez sürün.

6. Meyan kökü: Nasır
Ayaktaki nasırlar için birkaç öğütülmüş meyan kökü ile yarım çay kaşığı vazelini karıştırarak bir melhem elde edin. Bu melhemi her gün nasırın üstüne sürüp masaj yapın.

7. Zeytinyağı: Egzama
Egzamaya karşı saf zeytinyağı kullanın. Zeytinyağı ile problemli bölgenin üzerini ovalayın. Nemlendirici etkisinden faydalanmak için de üstünü yara bantı ile kapatın.

8. Şeker: Hıçkırık
Bir çay kaşığı şeker yutmak hıçkırığınızı anında kesecektir.

9. MP3 çalar: Yüksek tansiyon
Her gün yarım saat sakinleştirici müzik dinleyin. Nefes egzersizi de yaparsanız kan basıncının düştüğü belirtiliyor.

10. Zeytin/Limon: Yol tutması
Otomobil, otobüs ya da gemi yolculuğu yaptığınızda sizi etkileyen baş ağrısından kurtulabilirsiniz. Yiyebiliyorsanız yarım limon deneyin. Birkaç zeytin yemek de iyi gelecektir.

11. Bitkisel sıvı yağ: Kırılgan tırnaklar
Yatmadan önce kolay kırılan tırnaklarınıza ve sıvı yağ ile masaj yapın. Ama mutlaka elinize eldiven giyin. Düzenli yaptığınızda tırnaklarınız ve ellerinizdeki kuruluğun da kaybolduğunu göreceksiniz.

12. Dondurma: Ağız yanıkları
Çok sıcak yemekten veya içecekten ötürü ağzınız diliniz yandıysa dondurma yemeniz öneriliyor. Dondurma yerine soğuk yoğurt da geçici olarak rahatlatır. Ağız içinde küçük bir buz küpü dolaştırmak da iyi gelir.

13. Naneli/tarçınlı sakız: Trafik stresi
Trafikteyken naneli ya da tarçınlı sakız çiğnemek iyi gelir. Tarçın ve nanenin sakinleştirici özelliği vardır.

14. Elma: Beyaz dişler
Elma doğal beyazlaştırıcıdır. Elmanın özü, aynı zamanda diş üzerindeki lekeleri doğal temizlemeye yardımcı olur.

15. Karbonat: İdrar yolu enfeksiyonu
Bir su bardağı suyun içine 1/4 çay kaşığı karbonat karıştırıp içilmesinin iyi geldiği belirtiliyor. Doktorla randevunuza birkaç gün varsa, doktor kontrolünde antibiyotiğe başlamadan önce bu karışımdan günde bir kez içebilirsiniz.

16. Papaya: Cilt parlaklığı
Bu tropikal meyve, cildinize iyi gelir. İki kepçe ezilmiş papayayı, bir kepçe yulaf ezmesiyle karıştırın. Karışımı temizlenmiş yüzünüzün üstüne sürün ve 10 dakika bekletin. İçindeki enzimler cildinizin yumuşamasına ve parlamasına yardımcı olacaktır.

17. Tenis topu: Ayak ağrısı
Ayağın altında bir tenis topu yuvarlamak ağrıyı giderecektir. Ayak zonklamaları için de içi soğuk su dolu bir şişeyi yuvarlayın.

18. Karanfil: Kesikler
Vücudunuzda meydana gelen kesiğin üzerine bir parça karanfil tozu serpmek, yarayı enfeksiyon kapmaktan koruyacaktır. Aynı zamanda ağrıyı da kesecektir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…