Ana içeriğe atla

Mc Donalds'ın Ürünlerinin Kalorisi

Her ne kadar fast food’dan kaçsak da, birgün kendimizi orada bulabiliriz. O yüzden yiyecekleri tanımakta ve ne kadar kalori içerdiklerini bilmekte fayda var. Tabii ürünlerin kalori değerlerinin yüksekliği, zararlarının sadece bir boyutu. İşte onlardan birkaçı:


- 1 adet McDonald’s hamburgerdeki kalori değeri: 250 kkal
- 1 adet McDonald’s tavuklu burgerdeki kalori değeri: 270 kkal
- 1 adet McDonald’s Big Mac’deki kalori değeri: 480 kkal
- 1 adet McDonald’s McChicken’daki kalori değeri: 440 kkal
- 6 adet Chicken McNuggets’daki kalori değeri: 310 kkal
- Orta boy patates kızartmasındaki kalori değri: 280 kkal
- Büyük boy patates kızartmasındaki kalori değeri: 390 kkal
- 1 külah dondurmadaki kalori değeri: 142 kkal
- 1 adet Bonibon’lu McFlurry’nin kalori değeri: 322 kkal
- 1 adet ızgara tavuklu salatanın kalori değeri: 206 kkal
- 1 adet ızgara tavuklu sandviçin kalori değeri: 401 kkal
- 1 adet Akdeniz salatanın kalori değeri: 129 kkal
- 1 adet elmalı tatlıdaki kalori değeri: 290 kkal
- 10′lu çıtır soğanın kalori değeri: 257 kkal
- 250 ml kolanın kalori değeri: 113 kkal
Super Size Me adlı film, fast food’un insan bedeni üzerindeki kötü etkilerini özetleyen bir belgesel. Filmdeki (resimdeki) adam, hatırladığım kadarıyla bir ay boyunca, sadece McDonald’s ürünleriyle besleniyor ve periyodik olarak sağlık kontrolünden geçiyor. Aldığı kilo, diğer sağlık sorunlarının yanında hiçbir şey. Kolestrolü artıyor, bir sürü kan değeri kötüleşiyor, kendini deli gibi yorgun hissediyor, vs. İzlemediyseniz, bulup izleyin.
Yine, gıdalara eklenen bir katkı maddesi olan Monosodyum Glutamat (MSG)‘la ilgili bir yazıyı burada bulabilirsiniz

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…