Ana içeriğe atla

Six Degrees of Seperation Teorisi


Sosyal Psikolog "Stanley Milgram" ın 1967 yılında ortaya attığı Teoridir. Bu teoriye göre Dünya'da ki herkes birbirine en fazla 6 kişi uzaklıktaymış. Hayatınızda hiç tanışmadığınız ya da tanışmayı çok istediğiniz bir kişi ile aranızda en fazla altık kişinin olması aslında güzel gibi:) Benim ile Collin Farrel veya Eddie Cibrian arasında maximum 6 kişi var yani:) hımmm iyimiş:) Ben acilen bu 6 kişiyi bulmam laızm:) Aslında son zamanlarda sosyal ağlar sayesinde isteiğimiz kişilere ulaşmak daha da kolaylaştı. Direk Facebook, Twitter a ismini yaz, eğer kullanıyorsa hemen mesaj at. İşte ulaştın:)

Bu teoriyi işleyen bir sürü dizi ve film bile çekilmiş.

Mesela "BABEL" filminde Tokyo'da yaşayan japon avcı, tüfeğini Fas'lı bir rehbere satar. Bu Fas'lı tüfeğini bir çobana satar. Fas'a gezmek için gelen Amerikalı kadın ise çobanın oğlunun bu tüfekle ateş etmesi sonucu yaralanır. Tokyo'da bir gökdelende yaşayan avcı ile San Diego'da yaşayan ev kadını arasında altı kişiden de az kişi vardır.


Babel Film Fragmanı

Lost Dizisi de aslında bu mantık işlenmiş. Adaya düşen uçaktaki kişiler normal hayatlarında tanışmasalar bile bir şekilde birbirleriyle ilişkisi olan kişiler. Hatta Lost yazarı bu teori için "Six Degrees" adında Amerikan Dizisi yazmıştır. İnternette bulmak biraz zor ama DVD sini bulursanız izlemenizi tavsiye ederim. Fragmanını aşağıdaki linki tıklayarak izleyebilirisniz.


Six Degree Fragmanı   


"Six Degrees of Seperation" filmi de bu teoriden uyarlanmış ve örnekleriyle bize sunulmuştur. 

Six Degrees of Seperation Film Fragmanı


Kevin Bacon kullanılarak bu teori ile ilgili birde oyun yaratmıştır.
Oyun bir çeşit sinema oyunu. Bu oyunda size bir oyuncu veriliyor ve siz oyuncular arasında en fazla 6 zincirle Kevin Bacon'a ulaşmaya çalışıyorsunuz. Örneklersek;
Mel Gibson:
Mel Gibson ve Julia Roberts: Conspiracy Theory
Julia Roberts ve Richard Gere: Pretty Woman
Richard Gere ve Laurence Fishburne: The Cotton Club
Laurence Fishburne ve Kevin Bacon: Mystic River

Merak Edenler Oyunu Buradan Oynayabilirler

Aşağıda verdiğim BBC nin bu teori hakkında araştırmasıdır. 5 parttan oluşuyor. Bu teori hakkında detaylı bilgi isterseniz izlemenizi öneririm.
Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…