Ana içeriğe atla

Siyah Çayın Yararları


    
Çay tiryakilerinden iseniz sizde mutlaka etrafınızdan çok çay içiyorsun gibi uyarılar alıyorsunuzdur.
Ama çaysız olmaz... Evde çay, ofiste çay, kafede çay...

Doktor tavsiyesine kulak vermeliyiz ve çayın da dozunu kaçırıp her gün iki demlik içmemeliyiz belki ama günde bir iki bardak şeker veya başka bir şey eklenmemiş güzel bir siyah çayın içmenin de faydalarını da bilmeliyiz.
                                        
Siyah Çayın 11 Faydası
1. Ağız sağlığı: Yapılan çalışmalar, siyah çayın plak oluşumunu azalttığını ve çürüklere yol açan bakterilerin gelişmesini engellediğini gösteriyor. İçerdiği polifenoller çürüğe yol açan bakterileri öldürürken, plakların dişe yapışmasına sağlayan yapışkan maddeyi oluşturan bakteriyel enzimleri de yok eder.

2. Daha sağlıklı bir kalp: Yapılan bir araştırmaya göre, günde 3 bardak veya daha fazla çay içenlerin felç geçirme riski 1 bardaktan az yeşil veya siyah çay içenlere göre %21 daha az olmaktadır.

3. Antioksidanlar: İçerdiği polifenoller aynı zamanda antioksidandır. Bu polifenoller tütün veya diğer zehirli kimyasallara bağlı olarak oluşan DNA hasarını durdurmaya yardımcı olur. Çaydaki antioksidanlar meyve ve sebzelerdekilerden farklıdır. Bu nedenle günlük beslenmenin bir parçası olarak bize ek fayda sağlar.

4. Kanseri önleme: Bu konuda daha yapılması gereken çok fazla araştırma var ama bu zamanda kadar yapılan bazı araştırmalar çayın içerdiği polifenol ve kateşin gibi antioksidanların bazı kanser türlerini önleme konusunda yardımcı olabileceğine dair bilgiler veriyor. Düzenli olarak siyah çay içen kadınların içmeyen kadınlara göre yumurtalık kanserine yakalanma ihtimallerinin daha düşük olduğu iddia ediliyor.

5. Sağlıklı kemikler: Düzenli çay içenlerin daha güçlü kemiklere sahip olduğu ve bu kişilerde artrit görülme ihtimalinin daha düşük olduğu söyleniyor.

6. Daha düşük şeker hastalığı riski: Akdeniz’de bulunan adalarda yaşayan yaşlı insanlar üzerinde yapılan bir araştırmada, uzun süredir makul miktarlarda (günde 1-2 bardak) çay içen kişilerin Tip 2 diyabete yakalanma ihtimalinin %70 daha az olduğu ortaya çıkmıştır.
                                 
                                                  
7. Stres azaltıcı: Çayın sakinleştirici ve rahatlatıcı özellikleri olduğunu biliyoruz. Uzun bir günün ardından sakinleşmeye yardımcı olmakla kalmıyor, yapılan araştırmalara göre içerdiği amino asitler sayesinden rahatlamaya ve daha iyi konsantre olmaya da yardımcı oluyor. Düzenli olarak makul miktarda içildiği zaman stres hormonu olan kortizol seviyesini de düşürdüğü görülüyor.

8. Daha güçlü bağışıklık sistemi: Siyah çayda bulunan antijenler bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca içerdiği tanen maddesi virüslerle savaşır ve bizi grip, mide rahatsızlıkları ve günlük hayatımızda yaygın olarak rastlanan diğer virüslerden korur.

9. Sağlıklı sindirim sistemi: Tanen maddesinin sindirim sistemi üzerinde de tedavi edici etkileri vardır. Yemeklerden sonra bir bardak çayın sindirime iyi geldiğini hepimiz biliriz 🙂

10. Artan enerji: Yüksek miktarda kafein içeren diğer içeceklerin aksine çayda daha az kafein bulunması, kalp atışlarını hızlandırmadan beyne kan akışını arttırmaya yardımcı olur. Metabolizma ve solunum sisteminin yanı sıra kalp ve böbrek fonksiyonlarını da hızlandırır.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…