Ana içeriğe atla

Ödemiş - Birgi - Gölcük - Lübbey

İzmir'e 112 km uzaklıkta olan Ödemiş, Birgi Köyü ve Gölcük Gölü ile adını fazlasıyla duyurdu. Ödemiş merkezde çok fazla görülmesi gereken yer olmasa da tadılması gereken çok şey var. Önce Ödemiş'ten başlayarak nerede ne yapabilirsiniz size detaylı yazacağım. 
ÖDEMİŞ
Ödemiş'in tarihi hakkında bilgi sahibi olmak ve geçmişte yolculuğa çıkmak isterseniz Ödemiş Müzesi'ni, İbrahim Hakkı Ayvaz Kent Müzesi'ni, Bedia Akartürk Sanat Müzesi'ni, Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi'ni ve Ödemiş Tarihi Arasta Çarşısı'nı görebilirsiniz. Birgi'ye giderken 125. Yıl Kültür Parkı'na gidebilir yapay göl kenarında çay bahçelerinde oturup keyif yapabilirsiniz. Ama oralarda vakit kaybetmeyin derim...

Ödemiş'te Ne, Nerede Yenir?
1. Katmer
Ödemiş'e özel katmerini mutlaka tatmalısınız. 
Emin Bey'in sahibi olduğu "Bağdat Katmer"de içi yumurtalı, maydanozlu ve peynirli katmeri tatmalısınız.
1 porsiyon katmer 8 TL dir.


2. Töngül Pide
Katmere benzer içi ile mutlaka pidesini de tatmalısınız. Ödemiş'in en eski ailelerinden Töngül ailesinin yaptığı ve dededen toruna gelen "Töngül Pide" mutlaka burada yenmeli. 

3. Köfte
Ödemiş'in en meşhur kebapçısı/köftecisini yazacağım. Zaten kime sorarsanız "Hurşit Kebap" diyecektir. Hurşit Kebap, 15:00'te mutfağını kapatan ama 15:00'e kadar köfte yemek için sıra bekleyeceğiniz bir yer. İsterseniz eve az pişmiş köfte de sipariş verip evde tavada az cızbız yapıp süper bir yemekte hazırlayabilirsiniz.


4. Nohut Mayalı Ekmek
Nohut Mayasından yapılan ekmek ve peksimetler Ödemiş'in meşhur ekmeği. Ödemiş'in içinde İzmir yolunda "Köylü Kardeşler Ekmek Fırını"ndan alabilirsiniz. (Karşılıklı 2 tanedir Nihat'tan almalısınız)

BİRGİ KÖYÜ
Lidyalıların, Perslilerin, Helen ve Romalıların uğradığı ve yaşadığı Birgi ve çevresi Bizans döneminde Pyrgion adı ile anılırmış. Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından 1308’de kurulan Aydınoğulları Beyliği‘nin de başkentiymiş. Aydınoğlu Mehmet Bey, Birgi’de düzen kurup burayı başkent yaptıktan sonra Birgi altın dönemini yaşamış. 
Mehmet Bey’in vefatından sonra devletin başa geçen oğlu Gazi Umur Bey’in bir heykeli de yer alıyor. İzmir’de ilk Türk donanmasını kuran Gazi Umur Bey, Haçlı, Venedik ve Ceneviz donanmalarıyla savaşa girerek daha 25 yaşlarında tüm Ege Denizi’ni zapt etmiş.
1920’de kasabayı işgal eden Yunan kuvvetleri 1922’de geri çekilirken Birgi'yi yerini ateşe vermiş ve pek çok tarihi eser bu sırada çıkan yangında yok olmuş. Çok sayıda ev ve konağın olduğu derenin doğu yamacındaki mahalleler tamamen ortadan kalkmış. Sonrasında hızlıca göç vermeye başlamış.

Birgi'de Nerelere Gidilmeli?
1. Çakırağa Konağı

 
1763’te Mustafa Şerif Çakırağa tarafından, ahşapları Venedik’ten getirilerek yapılan üç katlı görkemli bir konak. Avrupa mimarisinin de izlerini taşıyan konağın dış yüzündeki işlemeleri, kalem işi süslemeleri ve mimarisi ile çok özel bir yer. Hemen her odası ve tavan süslemeleri pek bir güzel. Dikkatli bakarsanız süslemelerde Küçük Menderes Havzası’nda yetişen 72 çeşit sebze ve meyve resimlerini görebiliyorsunuz. Restore edilen konak, bugün Kültür Bakanlığı’na bağlı bir müze olarak hizmet veriyor.


2. Ulu Cami /Aydınoğlu Mehmet Bey Camisi

1312’de, beylikler döneminin ilk camilerinden biridir. Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından yaptırılmış. Türk-İslam mimarisinin en iyi örneklerinden biri olan caminin güney duvarındaki antik aslan yontusu bir cami için oldukça ilginç. Çivi kullanılmayan ahşap işçiliğiyle de dikkat çeken Ulu Cami, çinilerle kaplı minaresiyle de çok farklı. Türbede Aydınoğlu Mehmed Bey’den başka Umur Bey, Îsâ Bey ve Bahadır Bey’e ait mezarlar yer alıyor.

3. İmam-ı Birgi Türbesi ve Mezarlığıİmam-ı Birgivi Hazretleri, İslam alimlerinin en büyüklerinden İmamı Birgivi Mehmet Efendi, 1521 yılında Balıkesir de doğmuş. Osmanlı İmparatorluğu'nun en geniş topraklara ulaştığı Kanun-i Sultan Süleyman döneminde yaşamış.
Hayatı boyunca İslami kuralların ödünsüzce uygulanmasından yana olan ve dinin çıkarlara alet edilmesine karşı çıkan Birgivi Hazretlerinin bir gününü talebesi Hocazade Abdünnasır Efendi şöyle özetlemiş:
"Hakikati dile getirmekten korkmayan, dürüst ve tavizsiz bir ilim insanı…"

Şeriatten zerre kadar taviz verilmesine razı olmayan Birgivi, Kur-anın para karşılığında okunup okutturulmasına, herhangi bir ibadetten para alınmasına şiddetle karşı çıkmıştır.
Birgivi Hazretleri 1573 yılında henüz 52 yaşındayken bir veba salgınında vefat etmiştir.
Mezarlığın dışında köylü teyzelerimizin açtığı tezgahlardan kestane, ceviz, badem, ev yapımı tarhana, ev yapımı reçel, havlu, hediyelik eşyalar vb alabilirsiniz.

4. Baba Lokantası'nda Yemek Yiyin
Birgi'nin ev yemekleri restoranı "Baba Lokantası". Yemekleri güveç içinde pişerek geliyor. Mutlaka oğlak güveç, soğan yahnisi, güveç kavurma, testi kebabı yemelisiniz. Yemek sonrası Tahinli baklavasını yemeden kalkmamalısınız.

GÖLCÜK

Ödemiş'e 18 km uzaklıkta yer alan Gölcük Yaylası'nda 810 dekarlık bir göl bulunmaktadır. Gölcük Yaylasının halkı geçimini tarımla sağlar. Ülkenin en kaliteli patatesleri bu yaylada üretilmektedir. Aynı zamanda; kestane, ceviz, erik, kızılcık, kiraz ve elma da başlıca tarım ürünlerini oluşturur. 
Gölcük Gölü'nün kenarında ki kafelerden birinde oturup sessiz sakin ve bozulmamış doğasının içinde huzur bulabilirsiniz. Ben "Gölcük Kafe"de oturdum. Sahibisini ilgisi ve samimiyetiyle dahada keyifli oldu.

LÜBBEY HAYALET KÖYÜ/ ÇAMYAYLA KÖYÜ
  

İzmir‘in Ödemiş ilçesine 13 km uzaklıktaki Lübbey Köyü, hayalet köy olarak anılıyor. Yaklaşık 10 yaşlı yaşıyor bu köyde. Köylerini terk etmek istemeyen yaşlılar hayat mücadelesi vererek lübbey köyünü terk etmiyorlar. Lübbey Köyü için belediye harekete geçti.  Şuan Mahalle olan Lübbey Geçimlerini tarım ile sağlıyorlar. 

Köye girdiğinizde köyün sessizliğine siz bile şaşıracaksınız. Ne bir hayvan sesi, ne insan sesi var etrafta. Sadece yıkık evler, minaresiz cami, yarısı yok olmuş okul...
Fotoğrafçıların en popüler yerlerinden biri oldu aslında bu sessiz köy.
Köyde yaşayanların tek uğrak yeri olan bir kahve var. Burayı 2007’de satın almış ve kahveyi işleten Mehmet Güler 45 yaşında ve şu anda köyün en genci. 

Küçük Menderes Havzası’nda, Türkmen aşireti olan Aydınoğulları Beyliği’nin uzun dönem hakimiyeti altında kalan Lübbey, daha sonra Osmanlı egemenliği ile tanışmış. Denilenlere göre Lüb ve Dab isimli iki Türkmen beyi anlaşmazlığa düşüp topraklarını ayırınca Lübbey ve Dabbey olarak iki ayrı köy çıkmış ortaya.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…