Ana içeriğe atla

Kahve, Hem Günü Kurtarıyor Hem de 40 Yıl Hatırı var:)


Bazılarınız uyanır uyanmaz kahve ile ayılırlar... Şu Kahveyi içeyim de güne öyle başlayayım deriz... Uyanınca, yorulunca, sevinince, yemekten sonra,uykun açılsın diye ilk söylenen şey "bir kahve yapalım"dır. Ayrıca kahvenin bizim için önemi daha farklı. Misafirlerimizle muhabbet esnasında kahvesiz olmaz.. Hatta kahve sunumları birbirinden şık hale getirilir ama yine kahve aynı. Kısacası Kahve hayatımızın bir parçası...

Madem hayatımızda kahvenin yeri baya var. O zaman bu kahvenin yararlarını yazayım.
- Hafif de olsa metabolizmayı ve beyne giden kan dolaşımını sağlıyor. O yüzden "şu kahveyi içeyim de işe öyle başlayayım" deriz.
- Tok Tutuyor. Kahve sütle birlikte içildiği zaman, vücuda dengeli protein, karbonhidrat ve yağla birlikte girince kişiyi daha uzun süre tok tutuyor. Çok acıktığınız zaman kahvenin yaratacağı tok etkisinden yararlanabilirsiniz.
- Tatlı Yerine Kahve. İnsülin direncini kırıcı etkisi nedeniyle tatlı ihtiyacını azaltıyor. Özellikle canı sık sık tatlı isteyenler, tatlı yerine kahve içerlerse tatlı ihtiyacının kaybolduğu gözlemlenmiş. Ayrıca yapılan araştırmalarda kahve, şeker hastalığını önleyici olabileceğini bildiriyor. Tabi içine bolca şeker eklemezseniz :)
- Hafızayı Güçlendiriyor.  Alzheimer ve Parkinson hastalığına karşı düzenli tüketimde koruyucu etkisi olabileceği konusunda da araştırmalar var. Yaşlılarda hafızayı güçlendiriyor.
- Ömrü Uzatıyor. Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü tarafından yapılan araştırma, günde 3-5 kupa kahve içenlerin, içmeyenlere oranla, kalp hastalıkları, şeker hastalığı, parkinson gibi nörolojik hastalıklar nedeniyle ölme riskini ortalama %15 daha az olduğunu gösteriyor.
- Kan Şekerini Dengeliyor. Bilim insanları kahvenin, vücutta iltihaplanmayı azaltarak ve kan şekerini dengeleyerek bu etkiyi yarattığını düşünüyorlar.  Kahvenin antioksidan yanı vücudu zararlı maddelerden temizleme etkisi.
- Migren Atağını Önlüyor. Sık migren atağı geçirenlerin beyin damarlarında kasılma yaptığı için migren atağını önleyebiliyor. Ancak çok sık kahve içenler, kahveyi aniden bırakırlarsa migren ataklarının sıklığı artabiliyor.
- Depresyon Riskini Azaltıyor. Harvard Üniversitesi'nin açıklamasına göre, kahve bütün bu olumlu etkilerinin yanı sıra depresyon riskini %20'ye kadar, intihar riskiniise %53'e kadar azaltmaya yardımcı. Aşırı miktarda (yani günde 5 kupadan fazla) kahve tüketiminin ise anksiyete yaratabileceği birçok sağlık otoritesi tarafından kabul ediliyor.

Tabi ki bu kadar madde yazmama karşılık kahveyi hayat kurtaran içecek olarak görmemek gerek.  Araştırmalar kahvenin sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve sigarasız bir hayata destek olarak etkili olduğunu ortaya koyuyor. Kalp ve tansiyon hastaları kahve tüketiminde ölçülü olmalı ve doktorlarına sormalıdır. Çünkü Kalpte ritim bozukluğu olanlarda çarpıntıya neden olabilir.

Günlük Kafein Tüketimi
Uzmanlar günde 150-200 mg'den fazla kafein tüketmemeye özen göstermemiz konusunda uyarıyorlar.
Bir fincan türk kahvesinde 60mg, 1 kupa filtre kahvede 150-200 mg, bir kupa espresso'da ise 100 mg kafein vardır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…