Kulağı Sargılı Otoportre - Van Gogh

Ünlü ressam Van Gogh’un kulağını kesip gönderdiği gizemli kadının kimliği tespit edildi. ‘The Art Newspaper’ dergisinin iddiasına göre o isim arkadaşının işlettiği kafede temizlikçi olarak çalışan Gabrielle Berlatier.

Hollandalı ünlü ressam Vincent Van Gogh'un bir cinnet anında kestiği kulağını gönderdiği genç kadının kimliği, 128 yıl sonra ortaya çıkarıldı.

‘The Art Newspaper’ dergisi Van Gogh ile ilgili geçen hafta yayımlanan yeni bir kitapta verilen bilgileri araştırarak ressamın kesik kulağını bir çiftçinin kızı olan Gabrielle Berlatier adlı genç kadına gönderdiğini buldu. Kitaptaki ayrıntıların peşine düşen araştırmacılar, genç kadının adına bir süre tedavi gördüğü Paris'teki Pasteur Enstitüsü kayıtlarından ulaştı. Araştırmacılar, 1888'de 18 yaşında olan ve Arles'in 10 kilometre doğusundaki Moules köyünde yaşayan Gabrielle'in Van Gogh'un iki arkadaşı tarafından işletilen ve ressamın birkaç ay üst katındaki odada kaldığı ‘Cafe de la Gare’ adlı kafede temizlikçi olarak çalıştığını kaydetti. Van Gogh ile ilişkisi sır olarak kalan genç kadının olaydan birkaç yıl sonra evlendiği belirtildi.

İLİŞKİSİ ARAŞTIRILIYOR

Art Newspaper araştırmacılarından Van Gogh uzmanı Martin Bailey, makalesinde "Genç kadının ismini bularak gizemin sadece bir kısmını çözdük. Şimdi de Gabrielle'in kim olduğunu, Van Gogh ile ilişkisini aydınlatmamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

Bernadette Murphy, genç kadının ilk adını geçen hafta yayımladığı ‘Van Gogh's Ear: The True Story (Van Gogh'un Kulağı: Gerçek Öykü)’ adlı kitabında vermiş, soyadını ise akrabalarından izin alana dek sır olarak saklayacağını açıklamıştı. Kitapta Van Gogh'un sanıldığı gibi kulağının bir kısmını değil, tamamını kestiği ileri sürülüyor.

Van Gogh,
23 Aralık 1888 gecesi bir cinnet anında usturayla kulağını kesmiş, ertesi gün kan kaybından ölmek üzereyken bulunmuştu. Alman sanat tarihçileri Hans Kaufman ve Rita Wildegans, ‘Van Gogh'un Kulağı: Paul Gauguin ve Sessizlik Mutabakatı’ adlı kitaplarında ünlü ressamın kulağını kendisinin değil, arkadaşı Gauguin'in kestiğini, Van Gogh'un arkadaşını korumak için yalan söylediğini ileri sürmüştü. Resim dünyasının en gizemli sanatçılarından biri olan Van Gogh, 27 Temmuz 1890'da bir tarlanın ortasında kendisini tabancayla vurmuş, iki gün sonra kardeşi Theo'nun kollarında ölmüştü.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Tibet'in Gençlik Sırrı 5 Hareketi