Ana içeriğe atla

Buğday Ruşeymi ve Yararları

Buğday Ruşeymi doğanın pek kıymetli yiyeceğidir Türkiye’de yeni yeni duyulmaya ve değeri anlaşılmaya başlandı. Beyaz ekmeğin, makarnanın içinde bulamazsınız.
Ruşeym Nedir?
                             
Buğday ruşeym kısmı, buğdayın en tepesinde embriyo olarak adlandırılan, tohumun üremesini ve çimlenmesini sağlayan kısımdır. Buğdayın kalbi ve hayat kaynağıdır. İçinde neler yok ki... Doğal bir E vitamini kaynağı. Folik asit ve demirden zengin. Lif değeri çok yüksek, sindirime çok iyi gelir. Kan şekerini dengeler, ani şeker iniş çıkışlarının önüne geçer.


Anne şeflere iyi haber, artık buğday ruşeymi marketlerde bile kolayca bulunuyor. Buğday ruşeymi toz halinde satılıyor. Hemen her yiyeceğe ekleyebilir, vitamin ve mineraller açısından zenginleştirebilirsiniz. Küçük gurmenin ruşeyminden arada bir kaşık çalmayı ve kendi yiyeceklerinize hem tat, hem de zenginlik katmayı ihmal etmeyin. Ruşeym büyüklere de çok faydalı.

Uyarı
Buğday içeren tüm ürünleri bebeklere dikkat ederek vermelisiniz. Buğday gluten içeriyor ve bebekler glutene karşı çok hassaslar. Gurme Bebek bebeklerinize buğday ürünlerini 8. aydan itibaren vermenizi tavsiye ediyor. Lütfen buğday ürünleriyle ilgili doktorunuza danışınız.

Aklınızda bulunsun...
Bebeklerin 6. aydan itibaren tam tahıllar tüketmesi gerekir. Geleneksel beyaz pirinç unundan yapacağınız mamaya göre tam yulaf ya da tam pirinç unundan yapacağınız mama çok daha besleyici bir alternatiftir. Pirinç unu ve nişasta boş kaloridir.

Beyaz ekmek dediğimiz ekmekte arındırılmış olduğundan çoğu vitamin ve mineraller de bulunmamaktadır. Zengin bir mineral ve vitamin deposu olan rüşeym özellikle bitkisel kökenli E ve B grubu vitaminlerin kaynağıdır. "Alpha-tocapherol" olarak adlandırılan "Doğal E Vitamini" buğday rüşeyminden elde edilmektedir.

Rüşeym özel yöntemlerle elde edilmediği durumlarda içerdiği yağlar nedeniyle 2 gün içerisinde bozulmakta ve una acılık vermektedir. Bu nedenle beyaz ekmek unu üretimi esnasında ayrılır. İçindeki doğal yağlar nedeniyle tam tahıllar işlenmiş muadillerine göre çok daha çabuk böceklenir. Tam tahıllarınızın saklama koşullarına dikkat edin.
100 gram buğday ruşeyminde;
Protein: 26.7 gr
Karbonhidrat: 44.7 gr
Lif: 15.6 gr
Yağ: 9.2 gr

Vitaminler:
E 18 mg
B1 2mg
B2 1.2 mg
Folik asit 0.33 mg

Mineraller:
Demir 7.5 mg
Sodyum 5 mg
Magnezyum 200 mg
Çinko 14 mg

** Buğdayın 1 tonundan sadece 1 kilogram rüşeym elde edilebilmektedir...

Ruşeymin Faydaları

 • Cildin yaşlanmasını geciktirici E vitamini kaynağı olması sebebiyle güzellik maskesi yaparak kullanabilirsiniz.
 • Vücutta hücre zarının dayanıklılığını sağlayarak bağışıklık sistemini destekliyor ve kanseri önlüyor.
 • Kalp damar hastalıklarını azaltıyor.Kalbi korur.(Omega 3 ve omega 6 yağ asitleri içerir.)
 • Kan pıhtılaşmasını önlüyor ve diyebetli hastalarda damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı oluyor.
 • Kansızlığı önlemede yardımcı olduğu gibi halsizliğe de iyi geliyor.
 • Sinirsel fonksiyon bozuklukları riskini azaltmada olumlu etkiler sağlıyor.
 • Gözde katarakt oluşumunu geciktiriyor.
 • Genel büyüme ve kemik gelişimi için etkilidir.
 • Alzheimer’a karşı korumaya yardımcıdır, beyin fonksiyonlarının sağlıklı devam etmesine yardımcı olur.
 • Yanık, yara ve cilt sorunlarında tedavi edicidir.
 • Hassas ve yıpranmış saçlar için tavsiye edilir.

Tüketim Tavsiyeleri
 • Doğrudan tüketim: Tatlı ve fındıksı bir tada sahip olduğundan çocuklar günde 1, yetişkinler günde 2 çorba kaşığı kadar tüketebilir.
 • Sıvı İçinde tüketim: Süt, yoğurt, kefir, meyve suyu çorba gibi sıvılar içine karıştırılarak çocuklar için 1, yetişkinler için 2 çorba kaşığı konulmalı.
 • Mayasız ürün şeklinde tüketim: Mayasız kurabiye,bazlama,yufka,kısır dürüm gibi ürünlerin yapımında 1 kg un için 100 gr ruşeym kullanılmalı. Aşırı miktarda kullanılmamalıdır.
 • Mayalı ürünler içinde tüketim: Ekmek ve diğer mayalı olarak hazırlanan ürünler ile tarhana gibi fermente edilen ürünlerde 1 kg una 200 gr ruşeym ilave edilip, ekmek tipi ürünler en az 2 saat, tarhana ise en az 1 gün fermantasyona bırakılarak son ürüne işlenmelidir.
 • Mayasız olarak çerez şeklinde veya sıvı ve katı ürünler içinde tüketimde: Mümkünse yemekten en az yarım saat evvel veya sonra alınmalıdır.
 • Paketi açtıktan sonra mutlaka cam kavanoza koyup dolapta en fazla 1 ay saklayın (21 gün ideal), oda şartlarında ise en fazla 1 haftada tüketilmelidir.
 • Diğer unlarda olduğu gibi un olarak tüketimi ekmek yaparken bir miktar katılması olabilir.
 • Çorbalarınıza, baharat gibi yemeklerin üzerine katılabilir.
 • Salatanızın üzerine ekebilirsiniz.
 • Süt ya da yoğurdunuza karıştırarak yiyebilirsiniz
Zararları
 • Lif kullanımında sakınca bulunanlar ve bağışıklık sistemine bağlı bağırsak problemi olan çölyak hastaları ve tarafından tüketilmemesi gerekmektedir.
Nasıl Temin Edilir?
 • Marka Ruşeymler vakumlu paketlerde marketlerde satılıyor.
 • Buğday Ruşeymi Yağı ise eczanelerden temin edilebilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…