Ana içeriğe atla

Domuz eti neden haramdır?


Haram, Allah tarafından yasaklanmış demektir. Yenilmesi, içilmesi ve yapılması kesinlikle izin verilmeyen olaylara haram denilmektedir. Genelde haram olan konuları, olayları ve yemekleri incelediğinizde insan sağlığı için çok zararlı olduklarını anlarsınız. O tarihlerde daha bilim bu kadar ilerlemiş değilken bu bilgilerin verilmesi de ayrı bir hikmettir. Dinimizde haram kılınanlar arasında domuz ve domuz eti yemek vardır.

Domuz etinin neden olduğu hastalıklar...

Bunun pek çok nedeni vardır. Domuz çok yağlı bir hayvandır. Bu kadar yağ, insanlarda damar sertleşmesinden, tansiyon, kolesterol gibi pek çok dolaşım sistemi hastalıkları yaratır. Domuz yağı bol miktarda sutoksin içerir. Sutoksin, lenf sistemimize zarar veren güçlü bir zehirdir. Özellikle çocuklarda boyun bölgesinde ki lenf sistemi şişer. Tıpta bu hastalığa verilen isim Skrofuloz yani domuz hastalığı denilmektedir. Ayrıca eklemlerde iltihap, kireçlenme yapan fazla kükürt ve sümüksü bağ dokusu vardır. Domuzda bulunan bir diğer zararlı madde yüksek oranda bulunan büyüme hormonudur. Domuzlar doğduklarından hemen ilk 3-6 aya arasında yaklaşık 50-100 kg.’a kadar çıkarlar. Bunun sebebi, bünyesinde olan yüksek oranda ki büyüme hormonudur. Fazla miktarda ya da düzenli olarak domuz eti yenildiğinde bu hormon insan vücudunda etkisini göstermeye başlar. Dokularda şişme, iltihaplanma ve el, burun, çene kemiklerinde hızla büyüme başlar. Üstelik kanserli hücrelerin de çoğalması sıklıkla yaşanılan bir durumdur. Avrupa’da kalp hastalarına domuz eti yenilmemesi önerilir. Bunun nedeni, histamin ve imtidazol isimli maddelerdir. Bu maddeler ayrıca, çıban, safra yolları ve toplardamar iltihaplarına neden olur. Domuz etinin belki de bilinen en tehlikeli özelliği trişin hastalığıdır. Trişin, bir kurt türüdür ve kan yoluyla vücuda girer. Bu kurtlar, çene, dil, boyun, yutak ve göğüs kısmında kasların içine yerleşir. Kan damarlarında tıkanıklık ve menenjit nedeni olabildikleri gibi çeşitli felçlere neden olurlar. Özellikle Avrupa’da tüm kontroller yapılsa da bu hastalıktan tedavi gören pek çok insan vardır. Bu kurtların tedavisi çok zor ve zahmetlidir, ölümle biten pek çok vaka da vardır.

Tüm bu fiziksel hastalıkların yanında domuz eti psikolojik belirli hastalıklara da neden olmaktadır. Örn. doğada dikkat ederseniz ot ile beslenen hayvanlar sakin mizaçlıyken, çiğ et ile beslenenler yırtıcı ve asabidir. Domuz, dişisini kıskanmayan ve pislikle de beslenebilen bir hayvandır. Domuz eti yenilen toplumlarda çiftlerin kıskançlık duygusu yok olur. Bu kadar bilgiyi anlayamayacak insanların yaşadığı bir dönemde yüce Allah, zamanında anlayacaksınız demiştir. Domuz eti yememenin nedenleri ortadır. Diyeceksiniz ki, madem bu kadar zararlı Allah domuzu neden yarattı? Bunun cevabı ise çok basittir. Din bir imtihandır.
 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…