Ana içeriğe atla

Yurtdışından Telefon Almak

Yurtdışında Türkiye'den daha ucuza telefon alabiliyoruz malesef. Hatta sadece telefon değil çoğu şey yurtdışında daha ucuz. Hele ki onların parasıyla kazanıyor ve TL ye çevirmemize gerek kalmıyorsa çok daha ucuza geliyor. Malum Dolar ve Euro baya yükseldi.

Peki aldığımız telefonu nasıl kaydettiririz...

Yurtdışından gelirken getirilen cep telefonu kaydı için devlet bir vergi alıyor. 2016 yılı için belirlenen tutar 139 TL. Banka şubelerinden yatırabilirsiniz. Bazı bankaların internet şubesinden de parayı yatırabiliyorsunuz.

İnternet şubesinden yatırmak için; bankanızın Ödemeler menüsü altında, Vergiler ve Borçlar veya Yolcu Telefon IMEI Harcı isminde bir seçeneği olmalı.

Kendi adınıza veya başkası adına ödeme şeklinde soru sorar. Gerekli olanı seçip, yatırılacak vergi türünde 6552(vergi dairesine göre rakamlar değişmektedir) -Yurtdışından gelirken getirilen cep telefonu kaydı için harç seçeneğini seçip gerekli ödemeyi yapınız. Ödeme hemen Gelirler idaresi hesaplarına yansımıyor. Bu yüzden bir saat kadar sonra E-Devlet sitesine girip başvuru yapabilirsiniz. Ödeme olmadan da IMEI kaydı yapamıyorsunuz.

Ama size tavsiyem aşağıdaki maliye bakanlığı tarafından belirlenmiş bankalara giderek yatırmanızdır. Daha sonra PTT den e-devlet şifrenizi almanız gerekiyor.
 • Vakıfbank
 • Bank Asya
 • Anadolu Bank
 • Aktif Yatırım Bankası
 • Alternatif Bank
 • Türkiye Finans Katılım Bankası
 • Albaraka Türk
 • Tekstilbank
 • TEB
 • Turkish Bank
 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Garanti Bankası
E-devlet sitesine girelim. Sağ üst tarafta Sisteme Giriş tıklayınız. Açılan ekranda T.C Kimlik No, ve E-Devlet şifrenizi giriniz. Giriş yaparken güvenlik için sanal klavyeyi kullanabilirsiniz.
Sisteme Giriş Yap tuşuna basınız.

Size fotoğraflı şekilde anlatacağım.

Ekranın sağ üst tarafında arama kutucuğuna IMEI KAYDET yazıdınızda ekranda seçenek açılır, seçiniz.

E-devlet sitesi şu uyarıyı yapıyor.
 • Yurda giriş tarihiniz üzerinden 60 günden fazla zaman geçmemiş olmalıdır.
 • Eğer İnternet bankacılığı kullanmıyor iseniz; harç bedeli vergi dairelerine ya da Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen bankalara, T.C. Kimlik numaranız belirtilerek yatırılmış olmalıdır.
 • Eğer İnternet bankacılığı müşterisi iseniz, sisteme entegre bankaların İnternet şubelerini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Bunun için başvurunuzun bir sonraki aşamasında karşınıza çıkacak olan listeden bir banka seçerek ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
Devam Et tuşuna basınız.

Başvuru formu ekranda gelecektir.

Formu eksiksiz doldurunuz. IMEI numarasını bilmiyorsanız. Telefon çevirme ekranında *#06# yazarak öğrenebilirsiniz veya telefonunuzun kutusunun arkasında yazmaktadır.
Pasaport türü seçeneğini doldururken şuna dikkat ediniz.
 • Pasaportunuz U,S,Z,P harflerinden biri ile başlıyor ve 9 karakterli ise çipli pasaporttur.
 • G harfi ile başlıyor ve 9 karakterden oluşuyor ise Geçici Pasaporttur.
 • 7 rakamdan oluşuyorsa Eski Tip Pasaporttur.
 • Formu doldurduktan sonra Devam Et tuşuna basınız.
 • Bilgi kontrol ekranı gelir. Bilgilerinizde yanlışlık varsa düzeltin. Cep telefonu vergisini daha önce yatırdığınız için Ödememi Kontrol Et tuşuna basınız.


Ödemeniz kayda geçmiş ise yeniş açılan ekranda “Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan ödemenizin onayı alınmıştır. Başvuru işlemine devam edebilirsiniz.” uyarısı görünür ve tekrar bilgilerinizi kontrol etmenizi ister.
Onayla tuşuna basınız.

İşlemin yapıldığını belirtir ve bir başvuru numarası verir. Bir yere bu numarayı not ediniz.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…