Ana içeriğe atla

Çayların Yararları


Siyah Çay
Yüksek antioksiden bileşenleri içeren siyah çay, yaşlanmanın olumsuz etkilerini geciktirmekte fayda sağlıyor. Araştırmalarda, günde üç veya daha fazla siyah çay içenlerde felç riskinin %21 azaldığı görülüyor. Her gün 2 veya 4 bardak içilen siyah çayın kalp damarlarını rahatlattığı biliniyor.

Yeşil Çay
Yeşil çayın içinde antioksidan türü olan kateşinler maddeleri bulunuyor. Yeşil çayın bileşiminde kateşinin pek çok formu yer alıyor, ancak EHCG formunun daha çok yer aldığını belirtmeliyiz. Bu kateşinler kanser riskini azaltıyor. Kateşin emildikten sonra hedef dokulara ulaşıyor ve kanser riskini azaltan etkiler gösteriyor. Diyetisyenleri ve beslenme uzmanlarının yaptıkları çalışmalar sonunda her gün yeşil çay tüketen birinin kardiyovasküler hastalık riskinin %10 azaldığı görülmüş. Ayrıca yeşil çay yağ yakımınıda kolaylaştırır.

Oolong Çayı
Oolong çayı, sağlıklı kilo kaybına yardımcı oluyor. Yağların yakılmasını hızlandıran bu çay, vücutta yağ depolamasını sağlayan enzimlerin salgılanmasını da yavaşlatıyor. Uzmanlar, Oolong'u diyet yapanlar için tavsiye ediyor. Kadınlar üzerinde yapılan çalışmada, iki saatlik süre boyunca Oolong çayını içenlerin, su içenlerden daha fazla kalori yaktığı kanıtlanmış.

Beyaz Çay
Beyaz çayın sağlık açısından birçok yararı bulunuyor. Diğer çaylar gibi kansere ve kardiyovasküler hastalıklara karşı faydalar sağlıyor. Bazı araştırmalar, beyaz çayın şeker hastalarına iyi geldiğini ortaya koyuyor. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda beyaz çayın, kolestrolü düşürdüğü de ortaya çıktı. Bazı uzmanlar bu sonuçların insanlar üzerinde de görülebileceğine inanıyor.
http://neslihankalkan.blogspot.com/search/label/Beyaz%20%C3%87ay%C4%B1n%20Faydalar%C4%B1

Çeşnili Çay
Aromatik çaylar, diğer çaylarda bulunan antioksidan seviyesine ve aynı oranda sağlık yararlarına sahip. Çeşnili çayın içinde bulunan yaban mersininin daha fazla antioksidan içerdiğiyse çay uzmanları tarafından belirtiliyor. Çayın içinde bulunan meyveler, çayı tatlandırdığı için, ekstra şeker koymaya da gerek kalmıyor. Bu da hem sağlığınızı korumanıza hem de kilo almamanıza yardımcı oluyor.

Bitkisel Çaylar
Bitkisel çaylar hakkında yapılan bir araştırma, hipertansiyonu olan kişilerin günde üç bardak ebegümeci çayı içmesini öneriyor. Çünkü düzenli olarak ebegümeci çayı içen kişilerde daha düşük kan basıncına rastlanmış. Ayrıca papatya çayının uykuya teşvik ettiği ve nane çayının mideyi rahatlattığı da biliniyor.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…