Ana içeriğe atla

Domates, Salatalık ve Acı Biber Hakkında Bunları Biliyor muydunuz?

DOMATES
* Padişah Fatih Sultan Mehmet'in domates yemeden öldüğünü biliyor muydunuz? Çünkü Osmanlılar 17. yüzyılşda tanışmışlar domatesle... Avrupa'ya ilk kez 16. yüzyılda İspanyol Columbus ile gelen domatesi 17. yüzyılda mutfağına alanlar İtalyanlar, ardından Osmanlılar... Domatesin Balkanlar, Orta Doğu'ya yayılmasında da Osmanlılar'ın büyük rolü büyük.
* 18. yüzyılda Osmanlı Mutfağı domates sayesinde değişime uğruyor.Bu durumu, Osmanlı mutfağındaki pişirme tekniklerini unutturduğu için eleştirenlerde de var. Bu değişime "Domates Kolaycılığı" denir.
* 17. yüzyılda domatesin yeşil olarak tüketildiğini biliyor muydunuz? Kırmızılaşan domatesin bozulduğuna inanan eski insanların yediği domatesler kim bilir ne kadar tatsızdı.
* Aynı aileden olduğundan mıdır yoksa onu anımsattığından mı "Frenk badıcanı" demişler yeşil domatese.. yani fransız patlıcanı.
* "Domates" sözcüğünün kökeni Aztek Dilinde kullanılan "tomatı" sözcüğüne dayanır.
* İngilizler, İspanyollar, Fransızlar ve Türkler Aztek "tomatı" kökünü kullanıyorlar. Başka sözcüklerle adlandıranlar da var, örneğin İtalyanlar aşk elması anlamında "pomodoro"diyorlar domatese ve onun afrodizyak olduğuna inanıyorlar.
* Bugün İtalyan bayrağının renkleri mutfakta sarımsak, fesleğen ve domatesle temsil ediyor.

SALATALIK
* Salatalığın neredeyse %95'i sudur. Bu nedenle bileşiminde bol miktarda E Vitamini bulunuyor ve ayrıca taşıdığı minerallerin yanında protein ince bağırsaklarda sindirilmesinde önemli bir enzim olan erepsin içeriyor.
* Salatalığın idrar sökücü, kanı temizleyici, sinirleri sakinleştirici bir özelliğe sahip.
* Şeker hastaları için önemli bir bilgi: Sabahları aç karnına yenen salatalık şekeri düşürür.
* Salatalığın cilt bakımındaki sihri yaygın olarak biliniyor. Suyu bir tonik gibi cildi temizleyip nemlendiriyor.
* Salatalığı buzdolabında ancak 4-5 gün saklayabilirsiniz, sonra hızla tazeliğini kaybeder. Dondurulmaya hiç uygun değildir.Yumuşayıp laçkalaşabilir.Yumuşayan ve yenmeyecek hale gelen salatalıkları cilt bakımı için kullanılabilir.
* Vatanı Afrika olan sebzenin içi turuncu tonunda olan bir türü olmasına karşın genellikle beyaz oluyor.
* Ülkemizde en makbul salatalık türü "Çengelköy Bademi"dir. Çengelköy eskiden pek çok meyve ve sebzesiyle İstanbul'u besleyen verimli bostanlara sahip bir boğaz semtidir. Ufak, körpe ve kıtır kıtır olan salatalığın özel tohumu Çengelköy'ün verimli toprağıyla birleşince özel tat oluşturmuştur.

ACI BİBER
* Biberde bulunan kapsaisin maddesi, tükürük salgısını arttırıyor, solunum ve kan basıncında değişimler yaratıyor, bağırsaklarda emilimin azalmasına yol açıyor.
* Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmaya göre, acı biberin diğer kansorejen maddelerle birlikte alındığında karaciğer kanserinin ortaya çıkmasında hızlandırıcı bir rolü olduğu konusunda ciddi kuşkular oluşturmuştur.
* Acı biber bağımlılık yaratıyor. Uzmanlar bunu acı ve haz bağlantısıyla açıklıyor. Yemek ya da biber aracılığıyla acı tadı alındığında beyin bunu zehir diye algılıyor, ilk şok sırasında acıyı dengeleyebilmek için endorfin (mutluluk hormonu) salgılanıyor. Bu adrenalin yükselmesi gibi bir durum oluşturuyor. İşte bağımlılığın nedeni bu. Endorfin rahatlaması bağımlılığa dönüşebiliyor.
* Acı biber bağımlılığı olmayanlar genellikle ağızları yandığından su içerler. Ama bunun hiç bir yararı yoktur. Biberin yakıcılık veren kapsaisin maddesi yağlı olduğu için suyla birleşemez. En iyisi hemen ekmek çiğnemek ya da süt içmektir. Eğer rakı sofrasındaysanız, süt yerine rakıda yağ sökücü özelliği ile aynı işlevi görür.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…