Ana içeriğe atla

On Şifalı Madde

1. SARMISAK
Parazit düşürücü, mantar öldürücü, tansiyon düşürüceü, antiseptik, kolestrol dengelenmesine yardımcı, daha derin uyuya yardımcı, damar sertliğini yavaşlatıcı, kan sulandırıcı, afrodizyak.
Neye dikkat etmek gerekir?
Aşırı tüketilirse mideyi tahriş edebilir.Düşük tansiyonda kan sulandırıcı alanlarda dikkat edilmelidir. İçinde A-B-C vitamini(anti sülfür kükürtlü) vardır. Dıştan sürüldüğünde uçuk, arpacık, ağız yoluyla alındığında nezle ve vücut sagılarını azaltır.

2. ŞALGAM SUYU
Şalgam turpgillerdendir.
Hazırlanışı: Mor havuç, şalgam turpu, bulgur, su, tuz ile yapılır.
Bol potasyum içerir ve böylece yüksek tansiyona karşı yararlıdır. Ayrıca prostat kanserinden korur. Kükürtlü bileşikler ve calcium glukosinolat içerir. Hoşlanılmayan kokusu bu kükürtlü bileşimden dolayıdır ancak bu sayede sağlık için yararlı olmaktadır. Genelde cam şişede almanızı öneririm. Genel sağlık yararları açısından iştah açar, kansızlığa karşı iyi bir kaynaktır. Hazım ettirci özelliği vardır.

                                                      3. KEFİR
Sütün özel bir teknikle mayalanması sonucu elde edilir. Kafkasya toprakları orjinal yeridir. Kefinin hücre yenileyici bağırsaklarda gıda maddelerinin küreselleşmesini önleyici etkileri vardır. Bağırsak florasını düzenler ve vücut için yararlı bakterilerinin çoğalmasını, zararlı mikroorganizmaların ise azalmasını sağlar. Çok iyi bir kalsiyum ve protein kaynağıdır. Böylelikle kemikler, saç ve tırnak için yararlıdır. Japınya'da yapılan ciddi araştırmalarda kansere karşı koruyucu olduğu bulunmuştur. Vücut direncini artırır, içindeki triptofan sinir sistemini kuvvetlendirir ayrıca iyi bir B Vitamini kaynağıdır.

4. GÜNEŞ IŞIĞI
Güneş ışığı sağlıklı bir madde mi olur demeyin. Bugün pek çok yiyecek ve içecek gıda maddesinden daha değerli bir madde de bizzat Güneş ışığının kendisidir. Güneş ışığı kanda mutluluk verici doğal maddelerin artmasını sağlar. Ayrıca D vitaminin aktif hale gelmesine yardımcı olarak hem kemikleri kuvvetlendirir hem de bağışıklık sistemini güçlendirir. Kışın bulutlu havalarda bile mutlakaöğlen saatlerinde balkona çıkın ve en az 15 dakika güneş ışığını almaya çalışın.

5. AYVA
Ayva suyu ishale iyi gelir, kendisi de ağız kokusunu azaltır. Çocuklarda ve hamilelerde oldukça yararlıdır. Ayrıca varisleri ile ilgil çok yakınanlarda da yararlı olabilir. Ayva çiçeğinin süt artırıcı etkisi vardır, ayva meyvesini şeker hastaları da miktarını abartmadan tüketebilirler. Ayva dudak çatlaklarına, sinir zayıflıklarına ve sık tekrarlanan ağız yaralarına karşı yararlıdır.

6. KIRMIZI PANCAR
Her şeyiyle bir sağlık deposudur. Yüksek oranda kanser ve ciddi hastalıklara karşı yüksek oranda Antioksidan içerir. A, B, ve C vitaminlerini bolca içerir. İştah açıcı ve besleyicidir. İçerisindeki Rubidyum maddesi radyoaktif özelliktedir. Kırmızı pancar sindirme yararlıdır. İçeriğinde fosfor, demir, bakır, potasyum, beta-caroten, boron, çinko ve folat boldur. Özellikle kansızlıktan yakınan kişiler için ve yüksek tansiyona yararlı bir şifa kaynağodor. Pişirip tüketilebileceği gibi çiğ olarak diğer meyvelerle beraber karıştırılıp yenebilir, sıkılıp suyu da içilebilir.

7. ÇİN TURPU
Yapılan son araştırmalarda kansere karşı oldukça etkili ve koruyucu olduğu saptanmıştır. Vücudu detokslayıcı etkisi vardır. Son yıllarda obeziteye karşı mücadelede kullanılan önemli gıdalardan biridir. İçinde A,B,C vitaminleri ayrıca kalsiyum ve demir bulunmaktadır. İdrar söktürür yani diüretic özelliği vardır. Kabızlığa karşı iyi gelir. Özellikle diş, saç, tırnak dokulamızı güçlendirir. Kanı temizleyici özelliği vardır.
8. KEREVİZ SAPI
Kendisi ayrı, sapı ayrı şifa kaynağıdır. Kereviz sapının tansiyonu azaltır. Şişliklere ve iltihaba karşı yararlıdır. İçindeki K vitamini kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. Yoğun magnezyum içeriği için vücudun ödem sökmesine karşı iyi bir yardımcıdır. Kemiği güçlendirir. Bazı görüşlere göre kansere karşı koruyucu özelliği vardır. Ayrıca laxatif içerdiği için bağırsakların çalışmasına yardımcı olur.

9. KESTANE
Kış ve bahar aylarının vazgeçilmezlerinden olan kestane, şeker katmadan kendi doğal haliyle tüketildiği taktirde çok yararlıdır. Besleyicidir, B1,B2,C vitamini içerir. İçinde bitkisel yağlar, bitkisel proteinler ayrıca fosfor, magnezyum, kalsiyum ve demir vardır. Kış ve bahar aylarında zihinsel ve fiziksel yorgunluğa karşı iyi gelir. Ayrıca varisi olanlarda ve kasları zayıf olanlarda da yaralıdır.

10. ZERDEÇAL
Zerdeçal safra kesesinde kasılmayı uyararak kesenin boşalmasını sağlar. Hazmı kolaylaştırıcı ve gaz gidericidir. Özellikle astım, Alzheimer, çıban, soğuk algınlığı, sarılık ve mantara karşı kullanılmaktadır. Son yıllarda kansere karşı koruyucu özelliği ile bilimsel çevrelerde çok sık kullanılmaktadır. Peptik ülser ve ağrılarda, inflamasyon giderici etkisiyle romatizmal artritte ve deri hastalıklarında kullanılabilir.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…