Ana içeriğe atla

Çeşme'de Bu Yaz Neler Yapılır.

Alaçatı.... sen neymişsin be:) Bir populerlik, bir havalar, bir kalabalıklar.. Kendıne gel özüne dön. Populerliğini arttırdıktan sonra keyif yerinden uzaklaşmaya başladın. Eski halini özler oldum. Sokağa çıktığımda sadece İzmirli olmasını. Çeşme de adını duyurmaya başladı Alaçatı ile. Ama yinede biz İzmirlilerin vazgeçilmezidir. Bodrum mu Çeşme mi savaşında hep çeşmedir bizim için. İzmirli sadıktır vazgeçemez memleketinden. Herzaman arkasındadır.İzmirlilere laf ederler ya işte izmirli tanımasa bile korur birbirini laf ettirmez:) (kendi aralarında laf etselerde:)) Gerçi zaman kötüleşti bu soyledıklerım sanırm biraz daha geride kaldı. İzmirli olarak Ama her koşulda Çeşmede yazımı geçirmeyi seviyorum:)

Aslında Çeşme'de şöyle bir avantajımız var.. Heryer birbirine yakın olmasına rağmen o an ki moduna göre nereye gitmek istersen gidebiliyorsun. Ulaşım dersen bence arabanız olsun taksi biraz zor ve pahalıya gelir. Ama çevirmelere dikkat edin yazın her yerde çevirme var..
Neyse bu kadar övdükten sonra Çeşme Alaçatı .. neler yapılır onları anlatayım.


Alaçatı zaten başlı başına bir haftasonu tatili olabilir tabi kalabıktan hoşlanıp ünlüleri görmek isteyenler için. Araba trafiği vardır istanbulda. Ama bu Alaçatının insan trafiği sanırım daha bunaltıcı:) Alaçatı da o sokagında hayvanlar traktörler geçerken şimdi geldiği duruma şaşırmıyor değilim. İlla özelliğini yok edecekler ya eski taş evleri dekorasyon yaparak modernleştirildikten sonra her yere cafe restoran bar açıldı.
Ha bu arada Alaçatı da meşhur sokagında deniz yok arkadaşlar.. bana her dışardan gelenelerin sorusu bu:) Deniz biraz daha uzağında kalıyor. Alaçatı'nın ilerisinde sörflerin yakınında Port Marina Alaçatı.. Çok keyifli balık restoranları ve bar var. Tavsiye ederim.

Çeşme Marina da son zamanların trendi. Alaçatı Marina'nın aksine mağazalarda bulunur. Eh gidinde görün kalabalığı. Adım atacak yer pek olmuyor.

Plajlarımız dersek baştan söyleyeyim soğuk deniz sevmiyorsanız gelmeyin:) ya da Ayayorgi koyuna gidin. Küpeleri topuklu ayakkabıları ve sanki bara gidecekmiş gibi gelen kadınlarla beraber et ete güneşlenin:)
Benim bu yaz ki favori plajlarım kesinlikle "Fan Beach" "Bobou" "Kum Beach (alaçatıda)" ve "7800"
Salaş Yerleri sevenler için birkaç önerim var. Starbeach, Adabalık kumların içinde tanju okan dinleyerek yapacağınız keyıflı rakı balıktan iyisi Şamda kayısı:)
Benim Favori mekanlarım Gece Hayatının olmaz ise olmazları Marakesh, Bobou, Babylon, Solemare, Nars, House 44, Tektekçi, Göz Lounge, 7800, Ses, Avlu, CafePi, Deli Deli, Öküz, Umami...
Daha nereler var nereler..
Bence bu blogu okuyup sakın gelmeyin Çeşme güzel değil zaten hiç sevmezsiniz:) (Böyle diyeyim ki Çeşme'mizin kalabalıklığı azalsın ve bize kalsın:)

Tatlı Çay Kahve için tek kelime ile REYHAN PASTANESİ... Ilıca otelinin yanında.. zaten yer bulmakta zorlanacağınız ve benim gibi tatlı delileri için müthiş tatlıları ve dondurması olan mekan. LIKED :)

Çeşme genel olarak her geçen gün büyüdüğü için size tek tek restoran bar plaj ismi veremiyorum.. Bu önerdiklerim ve resimlerini gördüğünüz yerler benim favori mekanlarımdır.

Ben İstanbul'da hafta içleri çalışırken size İyi Tatiller.. Bu işin haftasonuda var:) Bekle beni ÇeşmeeeeYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Amerikano Kağıt Oyunu (Küt)

52'lik deste ve 4 Joker ile oynanan kağıt oyunudur. Min 3, Max 5 kişi ile oynanır. Her oyuncuya 13 kağıt dağıtılır. Çiplerle oynanır. ( 1 -5 -10- 20- 50)

KOLAY KURAL
Bir üçlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü küt + bir üçlü seri
Bir dörtlü seri + bir üçlü küt
İki üçlü küt
İki üçlü seri
Bir dörtlü küt
Bir dörtlü seri
Bir dörtlü küt + bir dörtlü seri
İki dörtlü küt
İki dörtlü seri
Üç üçlü seri
Üç üçlü küt
Altılama = Altılı seri
Cazip = İki üçlü seri + iki üçlü küt
Çift = Dört çift ile açılır
Arabitiş = Elden bitiş
**ELDEN OYUN BİTİŞİ

Oyun Kuralları
Sırası gelen oyuncu 52lik desteyi keser. Kestiğinde joker var ise alır. Dağıtan oyuncu o joker çekmiş kişiye 12 tane diğer oyunculara 13 tane dağıtılır. Kesen kişi üstte yazan görevlerden birini seçer ve oyun başlar.

Kesen kişi oyuna başlar ve ortaya açılan kağıdı alır, almak istemez ise ortadan kağıt çeker. O alınmayan ortadaki kağıt diğer oyuncuların işine yarıyor ise ceza kağıdı çekerek ortadan o kağıdı alır ve kasaya en küçük 1 çip koyar. Bir oyunda oyuncu…

Bozcaadada Ne Yapılır Nerelere Gidilir Ne Yenir...

Fotoğraf Blog umda göreceğiniz gibi geçen hafta sonumu Bozcaada'da geçirdim. Gerçekten çok keyifli, sakin, huzurlu bir yer. Tabi gidiş ve dönüşler olmaz ise:) Orada olan arkadaşlarımız sayesinde süper yerleri görme imkanımız oldu...

Arabayla gitmek çok keyifli ama bir o kadar da yorucu. Araba yaklaşık 6 saat sürüyor. Ama yollar boyunca Ayçiçekleri, domateslerin manzarasıyla geliyorsunuz.

Nasıl gidilir ve dönülür:
İstanbul'dan araba ile gelmek istiyorsanız birkaç seçenek var.

Tekirdağ üzerinden Eceabat'tan Çanakkale'ye feribot ile geçebilirsiniz yada Gelibolu'dan Lapseki 'ye feribot ile geçip Bozcaada 'ya gidebilirsiniz. Tabii Bozcaada 'ya da geçmek için ikinci feribotu beklemeniz gerekir. Haftasonu olunca biraz feribot sırası oluyor. Bence perşembe gidin pazartesi dönün en keyiflisi :)
Yazın yapacağınız bu tatilin birde dönüş çilesi var. Öncelikle pazar dönecekseniz maalesef ki 1-2 saat feribot sırası beklemeyi göze almanız gerekmekte. Yada çok erken çı…

Rose Şarap mı Blush Şarap mı?

Rose ve Blush arasındaki farkı soranlara şunu söylerim hep; Her Blush bir Rosedir ama her Rose bir Blush değildir.
Şarap literatüründe ‘blush’ diye bir çeşit yok. Blush bir Amerikan icadı. Zinfandel üzümünü hiç bekletmeden sıkan Amerikalı şarap üreticileri bu hafif pembemsi şaraba ‘White Zinfandel’ der. Daha sonra 1970’li yılların ortalarında Cabernet Sauvignon’dan beyaz şarap yapmaya çalışırken biraz fazla bekletirler ve ortaya daha pembemsi bir renk çıkar. Bu şaraba ‘yüzü kızarmış’ anlamına gelen ‘blush’ derler. Son yıllarda Türkiye’de de farklı markalar Kalecik karası, Grenache ve Syrah gibi kırmızı şaraplık üzümleri kabuklarıyla hiç bekletmeden sıkarak blush yapıyor. Pembe şaraplar ise kara üzümlerin kabuklarıyla birlikte 12- 24 saat arası belli bir ısıda bekletilmesiyle ve sonra preslenmesiyle elde ediliyor. Bazıları altı ay kadar fıçıda da bekletiliyor.

Nasıl Üretiliyor:

Sonuçta rose, pembe ya da blush; hepsi benzer. Rose şarap kırmızı üzümden üretiliyor; blush ise beyaz üzümden.…